PŻM - M/s "Olza" już na wodzie
 

M/s "Olza" już na wodzie

   

      

          26 października w chińskiej stoczni Sanfu niedaleko Szanghaju został zwodowany kadłub kolejnego statku dla Polskiej Żeglugi Morskiej.
       Statek będzie nosił nazwę m/s „Olza” i jest czwartym z serii, zakontraktowanej w tym zakładzie, zapoczątkowanej przez m/s „Regalica”. Cała seria liczy osiem jednostek a każda z nich ma nośność 16.900 DWT. Odbiór m/s „Olza” planowany jest na styczeń przyszłego roku.
      Będzie to kolejny statek realizowanego obecnie przez PŻM programu odnowy tonażu. Łącznie, w latach 2008-2013, w ramach tego programu, armator odbierze ze stoczni 38 nowych statków.

       Miłośnicy historii polskiej marynarki handlowej z pewnością pamiętają, że będzie to kontynuatorka słynnej „Olzy”, zamówionej przez przedwojennego poprzednika PŻM - Żeglugę Polską w stoczni w Gdyni. Stępkę tego parowca  położono 28 sierpnia 1938, natomiast wodowanie przewidziane na wrzesień 1939 r. nie odbyło się z powodu wybuchu wojny. Statek ostatecznie zwodowany został przez Niemców w maju 1941 r., dalsze jego losy są jednak nieznane. Wiadomo, że w 1945 r. nie wrócił do polskiej floty. Gdyby nie wybuch wojny, to właśnie s/s „Olza” a nie s/s „Sołdek” byłby pierwszym statkiem pełnomorskim wybudowanym w polskiej stoczni. Model pierwszej „Olzy” znajduje się w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Obecnie na wodę spłynął statek o tym samym imieniu, który będzie pływać ze znakiem armatorskim PŻM na kominie.